Choď na obsah Choď na menu
 


FUTBAL V BARCI

 

 

     Ustanovujúca schôdza športového klubu v Barci pod názvom „ Barčiansky telovýchovný klub bola v roku 1926. Za predsedu bol zvolený Jaroslav Teplý, za podpredsedu Július Kováč a za tajomníka Štefan Remiáš.

     Zakladateľmi boli samotní hráči :

Štefan Babják, Štefan Birčák, Ján Capák, Ľudovít Ďurčanský, Michal Gaľavský, František Géci, Ladislav Géci, Imrich Klema, Štefan Remiáš, Andrej Sedlický, Jozef Varga a  František Varga.

     Na telovýchovný klub väčšou sumou prispeli predseda a podpredseda a neskôr bola vykonaná zbierka po domoch z čoho bola zakúpená športová výstroj. Prvé ihrisko bolo na pozemku Komenského ústavu smerom na Krásnu nad Hornádom.

      V rokoch 1932 a 1933 boli dva futbalové kluby a to Matica slovenská a Orol.

      V roku 1935 už bol znovu iba jeden klub a to ŠK Barca.

     Po skončení vojny v roku 1945 vznikol športový klub TJ SOKOL Barca.

     V roku 1950 sa začala výstavba športového ihriska, ktoré bolo neskôr rozšírené o cvičné ihrisko. Bola vybudovaná drevená tribúna, obliekarne, kolkáreň a ľahkoatletická dráha. V tom čase bol predsedom Rudolf Nielsen a tajomníkom Tomáš Fedor.

 

    V šesťdesiatych rokoch bol :

predseda Ing. Pavol Janočko, podpredseda Ladislav Sekeľský, tajomník Ladislav Béreš a hospodár Štefan Haluška.

 

     V sedemdesiatych rokoch bol zmenený názov klubu na TJ ŠTART VD Košice-Barca.

Predseda Daniel Rác, tajomník Tomáš Fedor, hospodár Juraj Buranovský.

    V tomto období sa oplotil areál ihriska, zbúrali sa staré objekty a začala sa výstavba terajších budov a v roku 1974 bola postavená krytá tribúna.

 

1982 :  Predseda Jozef Horváth, podpredseda Štefan Varga,  hospodár   Ladislav Meňhert

1984 :  Predseda Štefan Varga, tajomník Ing. Ladislav Sekeľský, podpredseda Jozef Horváth

1988-1989 :  Predseda Daniel Rác, podpredseda Jozef Barbuš, hospodár Ing. Ladislav Sekeľský

1990-1994 :  Predseda Jozef Barbuš, tajomník František Čísovský

1994-1999 : Predseda Ing. František Vančo, tajomník Dezider Balázs, ekonóm Pavol Ďurica, hospodár Imrich Balogh, členovia Daniel Rác, Štefan Leško a Juraj Devera, lekár MUDr. Branislav Bohuš

1999-2000 :  Prezident Mgr. Igor Sidor

Od roku 2000 : Je prezidentom Imrich Balogh.

      V roku 2005 boli postavené ďalšie dve tribúny, obojstranne vedľa hlavnej krytej tribúny, taktiež sa začalo s výstavbou nových šatní, vrátane hygienických zariadení, VIP miestnosti s príslušným zázemím. Neskôr bola vybudovaná aj moderná informačná tabuľa.

 

     V rokoch 1951 - 1958 naše družstvo hralo veľmi úspešne v krajskej súťaži - divízii spolu s družstvami napr. z Trebišova, Kežmarku, Rožňavy, Svitu. V roku 1958 sme však z tejto súťaže vypadli a ocitli sme sa nakoniec až v najnižšej súťaži košického okresu. V roku 1966 dokonca na posledný zápas IV. triedy vycestovali iba 10 hráči a niektorí hrali vo svojich topánkach.

     V rokoch 1966 - 1970 mužstvo dospelých hralo v mestskej súťaži, z ktorej sme postúpili a po 12 rokoch si vybojovali postup do vyššej súťaže ( I. B trieda ). Súťažný ročník 1972/1973 sme s 3 bodovým náskokom vyhrali a postúpili do I. A triedy ( najvyššia krajská súťaž ). Tu sme so striedavými úspechmi pôsobili 5 rokov. V roku 1985 sme však vypadli do I. triedy skupiny košicko-gemerskej. Po skončení ročníka 1986/1987 bola reorganizácia ale umiestnili sme sa na II. mieste a tak sme aj v ďalšom ročníku hrali krajskú súťaž ( I. A trieda ).

     Postupne sa mužstvu prestávalo dariť a v roku 1994 sme sa opäť ocitli v mestskej súťaži. Z iniciatívy nových mladých nadšencov  bol v roku 1995 vytvorený nový výbor a vznikol aj terajší názov klubu FK Košice-Barca. V roku 1998-1999 sme sa stali víťazmi IV. ligy a tým si vybojovali postup do III. ligy ale pre nepriaznivú ekonomickú situáciu v klube sme družstvo do tejto súťaže neprihlásili.

     V roku 2003/2004 sme opäť túto súťaž vyhrali a postúpili do III. ligy skupiny Východ, kde naše mužstvo hrá bez prerušenia už 6 rok.

     V roku 2005, hneď po postupe do III. ligy  sme vyhrali regionálnu časť Slovenského pohára, keď sme vo finále porazili mužstvo Humenného na pokutové kopy.